HES KODU DUYURUSU

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde HES kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu uygulanmaya başlanmıştır.


Uygulama ile tüm çalışanlardan süresiz HES kodlarını temin etmeleri gerekmektedir. HES kodları telefonlara yüklenen “hayat eve sığar” uygulamasından ya da 2023’e mesaj atarak temin edilebilir. Bu temin edilen kodlar İnsan Kaynakları birimine bildirilecek ve toplanan HES kodları ile çalışanların, sabah işe girmeden önce e-devlet üzerinden sorgulaması yapılacaktır. Sorgulama sonucunda riskli uyarısı veren çalışanların girişi geçici olarak iptal edilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir. Riskli uyarısı kalktığı zaman da çalışanların girişine tekrar izin verilmelidir.
Kamu kurumlarına iş veya ziyaret için gelecek kişilerden de HES kodlarını hazırlamaları istenmekte, girişte e-devlet üzerinden gerekli kontroller yapıldıktan sonra riskli bir durum olmadığı takdirde misafir ya da ziyaretçi kabul edilmektedir.
Covid-19' un işyerinde yayılımını önlemek, çalışanların sağlığını korumak ve riskli kişileri kontrol edebilmek amacıyla benzer bir kontrol sisteminin siz değerli üyelerimiz tarafından da hayata geçirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Daha ayrıntılı bilgiyi https://heskod.saglik.gov.tr/hes.html adresinden öğrenebilirsiniz.
Tüm üyelerimize saygı ile duyururuz. 

Top