TOBB 73. GENEL KURULU YAPILDI

23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. Genel Kurulu’na, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında TOBB Genel Kurul Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu, Konseyler, Oda/Borsa Başkanları ve Delegeler katıldı. Heyet Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundu.


TOBB delegesi olarak 10 ve 20 yılını dolduranlara, son seçimlerden bu yana ahirete intikal eden Oda ve Borsa Başkanlarının ailelerine ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Başkanlık yapmış olan Ali Coşkun’a Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket takdim edildi. Törene Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, Milletvekilleri ve TOBB delegeleri katıldı.
24 Mayıs Çarşamba günü TOBB ETÜ Spor Salonu’nda düzenlenen Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB delegeleri, Oda/Borsa Başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Genel Kurula Odamız Yönetim Kurulu Başkanı H.İbrahim Aktepe,Meclis Başkanı Ahmet Yiğiter ve Genel Sekreter Koray Gürbüz katıldılar.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu sporda yaşanan gelişmeleri değerlendirerek Avrupa’da basketbol şampiyonu olan Fenerbahçe’yi kutladı.
Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin yarını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı. Geleceğe odaklanama zamanı” dedi.
Hisarcıklıoğlu, yeni hükümet sistemi ile hızlı kararlar alınacağını ve bunun özel sektöre olumlu yansımalarının olacağını ifade etti. “Ekonomik gelişmelerin son 15 yılda arttı. Hep birlikte çalışarak yeni büyüme hikayesini tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.
Avrupa’da yaşanan olaylara değinen Hisarcıklıoğlu, “Olağandışı pek çok olayın yaşandığı bir dönemdeyiz. İngiltere’nin AB’den çıkış kararı Brexit, Avrupa’da artan terör olayları, yine Avrupa’daki aşırı uç siyasetin yükselişi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi, dünya gündemine damgasını vurdu” dedi.
15 Temmuz darbe girişimine de değinen Hisarcıklıoğlu, “Biz, darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütüyüz. 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız, ilk günden itibaren, demokrasi nöbetlerini aktif bir şekilde destekledi. Sizin himayenizde başlatılan, “15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyası’na”, en fazla katkıyı da, yine Odalarımız ve Borsalarımız sağladı” dedi.
Yatırımcıların güvenini yeniden kazanmak için yaptıkları çalışmalardan bahseden Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanım, siz bizim önümüzü açtığınız zaman, bizim nasıl koştuğumuzu görüyorsunuz. Bu istihdam teşviklerini 2018 yılında da devam ettirelim. Birlikte yeni istihdam rekorları kıralım.
İş dünyamızın yaşadığı bir diğer sıkıntı, finansmana erişimdi. Geçen sene sonunda, yani piyasanın en sıkışık olduğu dönemde, yine biz harekete geçtik. KOBİ’lere ucuz finansman sağlamak üzere, “TOBB Nefes Kredisi”ni başlattık. Piyasadaki en düşük faiz oranıyla, yıllık yüzde 9.90’la, banka kredisi verilmesini sağladık. Merkez Bankası bile bu kadar düşük oranla, bankalara fon sağlamıyor, aldığı faiz bunun üzerinde. Sayın Cumhurbaşkanımızın tarif ettiği gibi “finansmanda inovasyon” yaptık. Ve tam 27 bin KOBİ nefes aldı” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu konuşmasını sonlandırırken şu ifadeleri kullandı: “Hep birlikte, büyük Türkiye için, yeni ufuklar için koşmaya devam edeceğiz. Her zaman dediğim gibi, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti yapımız, geleceğimizin güvencesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu ülke, hepimizin omuzlarında yükselecek ve yeniden lider ülke haline gelecek. Ben sizlere ve bu büyük camianın azmine inanıyorum”.

Top